Historie
-
Anotace: Záhorská kronika
Září 1931
Antonín Svěrák
Z dob roboty na panství kelečském
Jiné některé zábavy.
Každou neděli v létě byla v panské hospodě na Lapači muzika. Tam se scházela chasa z Polic, Kelče, Komárovic. Jak bylo v neděli po modlení, tu se svobodná chasa ubírala na Lapač, chlapci napřed, děvčata za nimi, každý zvlášť. Muzikanti bývali tři, jeden měl basu, jeden housle a jeden cimbál. Než dobytek přišel večer z pastvy, musel každý čeledín býti doma. O svatbách bývalo zvykem, že ženich jel na koni i družbové – nevěsta a družičky se vezly na zvláštním voze taženém 4 koni, hosté jeli na obyčejných vozech.
Stínání berana.
V hody koupili si svobodní chasníci berana, kterého ověnčili a s hudbou dům od domu vodili. Kde měli svobodná děvčata, tam si i zatančili. Za to dostali od hospodáře několik krejcarů. Když celou osadu obešli, přivedli berana před fojtství, tam ho u stolice uvázali a sami kolem něho tančili.
Když se dost natančili, pak berana stínali. Jeden z chasníků byl přistrojen za řezníka v červené vestě, bílém kabátě a opásanou bílou zástěrou s kosířem v ruce. Na dané znamení přiskočil k beranovi a jednou ranou mu sťal hlavu. Nezdařilo-li se mu to, měl ostudu a musel si útratu při večerní muzice sám zaplatiti – jinak se mu útrata z nasbíraných peněz uhradila. Berana pak dorazil někdo jiný, stáhli jej, upekli a snědli.
Mlácení káčera.
S koupeným káčerem vyšla chasa na fojtův mlýn, kdež ho zakopali a jen hlavu nechali ven. Pak některému chasníkovi zavázali oči, dali cep do ruky, povodili ho kolem a konečně pustili, aby káčera mlátil. Jiní zas ho mýlili napodobujíce křik káčera. Když dlouho káčera trefiti nemohl, vystřídal ho jiný, až se zábavy nasytili. Konečně jednomu tak oči zavázali, aby trochu viděl a ten káčera dobil. Káčer se pak upekl a snědl. To se dělo vždy v pondělí v hody odpoledne.
Vodění medvěda.
V končiny chodilo se – s medvědem. Jeden z pohůnků omotaný hrachovinou představoval medvěda, kterého ostatní pohůnci dům od domu vodili, při čemž je vedl muzikant s houslemi. Od hospodyně dostávali dárky – brali všechno : špek, vejce, koblihy, koláče i peníze. Když obešli celou osadu, sebrané věci prodali a peníze propili.
Prohlídka domů.
Pacholci chodili zase na prohlídku domů, kde by nalezli dračky na kamnech. Za takovou neopatrnost – poněvadž by prý mohl vzniknouti oheň, nebo stál-li by někde na vyvýšeném místě hrnec, ten že by mohl spadnouti, a tím by vzešla hospodáři škoda – a za jiné špásovné výmysly byla hospodyni určena pokuta, kterou vyplatila špekem nebo penězi. Při tom byli v každém místě pohoštěni koblihy a koláči : každá hospodyně se snažila, by je co nejlépe uhostila. Špek nasbíraný pak prodali a peníze stržené propili.
Do řetaza.
V pondělí v končiny okolo 10. hodiny večer vybíralo se “d o ř e t a z a “ takto : uprázdnilo se místo za jedním stolem. Muzikanti zahráli valčík. Každý tanečník přetančil se svou tanečnicí několikrát dokola, přivedl ji pak ke stolu a posadil. Chtěla-li se dostati s místa, musela se vykoupiti, i dala tedy 2 – 3 dvacítky na přichystaný talíř, čili “ do řetěza”. Vybranými penězi se vyplatila hudba a co zbylo, se propilo.
Milada Davidová
Datum poslední aktualizace: 20. 3. 2002 0:00