110. výročí císařské návštěvy na Hostýně
-
Příjezd mocnáře očekávalo na Sv.Hostýně 80.000 lidí, jiný pramen však uvádí pouze 50.000 lidí. Všichni byli svátečně oděni, většinou v hanáckých nebo slováckých krojích.
Jakmile se mocnář se svou suitou objevil na kraji hostýnského temene u valů (kde jej uvítalo procesí z Blatnice vedené A. Stojanem), čtyři trubači na levé věži chrámu zahráli císařskou hymnu, po níž zástupy přítomných pozdravovaly císaře a zazpívaly píseň „Tisíckrát pozdravujeme Tebe“.
Před schodištěm do chrámu očekával panovníka výbor Matice svatohostýnské. Císaře oslovil a uvítal Msgr. Jan Weinlich, předseda Matice a pozdější světící biskup, nejprve českým pozdravem „Pochválen buď Ježíš Kristus“, pak pokračoval německy a uvítací řeč dokončil opět česky. Také císař poděkoval za uvítání německy a česky. Po přivítání promluvil mocnář několik slov s dalšími členy výboru Matice. Byli to : hrabě Julius Seilern, dr. Jan Schneider, kapitolní děkan a farář v Kroměříži (pokladník Matice), lékárník Jan Harna z Kroměříže (hospodář Matice), kanovník Hanák, dr. Pištěcký, starosta Kroměříže a dr. A.C.Stojan (jednatel Matice), před nímž císař vyslovil svůj údiv nad tak velkým množstvím lidí na hostýnském temeni.
Dr. Stojan však panovníka upozornil, že z večera 31. srpna až do rána 1. září bez přerušení pršelo, jinak by počet přítomných na Sv.Hostýně byl ještě vyšší. Hostýn měl v té době za sebou již dvě stotisícové návštěvy, které byly zaznamenány 4. září 1881 a 15. srpna 1891, třetí návštěva 100.000 lidí byla zaznamenána 15. srpna 1912, v den zahájení velkolepých korunovačních slavností, které trvaly jedenáct dní. Dále panovník rozmlouval s provinciálem Tovaryšstva Ježíšova Widmanem a s hostýnským superiorem Janem Cibulkou.
Císař se potom odebral s celou generalitou do chrámu Nanebevzetí Panny Marie, kde se požehnal, pokropil se svěcenou vodou, pomodlil se na klekátku u hlavního oltáře, kde také přijal svátostné požehnání od superiora Cibulky. To vše doprovázel zpěv z kůru v provedení pěveckého spolku „Moravan“ z Kroměříže. Mocnář se po požehnání podepsal česky do pamětní knihy Matice svatohostýnské k tomu účelu připravené, pak položil svou ruku na základní kámen pro stavbu kaple sv. Kříže s rozhlednou na vrcholu Hostýna a podepsal pamětní list (základní listinu). Tím povolil stavbu tohoto objektu, rovněž svolil, aby rozhledna nesla jeho jméno. Mimo to mocnář svolil, aby na levé (severní) straně chrámu u hlavního vchodu byla zazděna mramorová pamětní deska na památku jeho pouti na Sv. Hostýn. Dále se panovník věnoval prohlídce chrámu, s jehož dějinami ho stručně seznámil J. Cibulka, který podával vysvětlení i k jednotlivým kostelním malbám a obrazům. Superior J.Cibulka doprovázel mocnáře i do kaple Jana Sarkandra.
Před kaplí očekával císaře hostinský na sv. Hostýně Josef Dostál, jenž podal mocnáři sklenici se svatou vodou a jeho šestiletý syn Jindřich podal podle slovanského zvyku císaři chleba a sůl. Podobně byli obslouženi i hodnostáři z panovníkovy družiny. Po prohlídce kaple se mocnář rozloučil a odebral se ke svému povozu.
Při jeho cestě zpět do Bystřice se s ním loučily nepřehledné zástupy přítomných neutuchajícím jásotem a novým nadšeným provoláváním slávy. Tím skončila mocnářova pouť na Svatý Hostýn.
Vlastimil Doležel, Bystřice pod Hostýnem 12.srpna 2007
( pokračování příště )
Datum poslední aktualizace: 1. 5. 2008 0:00